Główne choroby układu krążenia.

Choroby układu sercowo-naczyniowego to zaburzenia lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i naczyń krwionośnych. Ten rodzaj choroby znany jest również jako choroba serca lub choroba wieńcowa i ma duży wpływ na zdrowie, będąc główną przyczyną zgonów zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W tym artykule przyjrzymy się głównym chorobom układu krążenia, które istnieją.

Jakie są główne choroby układu sercowo-naczyniowego?

Przyjrzymy się teraz niektórym typowym chorobom układu krążenia, ich przyczynom i konsekwencjom. Ale nie należy popadać w hipochondrię, trzeba tylko trochę o siebie zadbać, aby nie cierpieć z tego powodu.

  1. Ostry zawał mięśnia sercowego. Powszechnie nazywany zawałem serca, jest spowodowany zakrzepem blokującym jedną z tętnic wieńcowych, które doprowadzają krew i tlen do serca.
  2. Choroby naczyniowo-mózgowe. Są to choroby, w których dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg, co powoduje zmniejszenie lub nawet zatrzymanie przepływu krwi, a w konsekwencji zakrzepicę lub krwawienie w mózgu.
  3. Choroba wieńcowa. Jest to proces, w którym blaszka miażdżycowa odkłada się w tętnicach doprowadzających krew do serca, powodując ich zwężenie. Może to prowadzić do dusznicy bolesnej lub zawału mięśnia sercowego.
  4. Arteriopatia obwodowa. Występuje, gdy tętnice w nogach i stopach zwężają się i twardnieją, co może prowadzić do amputacji kończyny.
  5. Dławica piersiowa. Jest to ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, który pojawia się, gdy do mięśnia sercowego nie dociera wystarczająca ilość krwi. Angina sama w sobie jest objawem wspomnianej wcześniej choroby wieńcowej serca.
  6. Wrodzona choroba serca. Jest to problem występujący od urodzenia, tzn. dana osoba ma go od zawsze. Należy je leczyć, gdy tylko się pojawią, ponieważ w wieku dorosłym mogą prowadzić do innych problemów sercowo-naczyniowych.
  7. Nadciśnienie tętnicze. Jest to choroba, w której ciśnienie krwi stale przekracza wartości prawidłowe. W ciągu dnia normalne jest, że ciśnienie krwi ulega zmianom, ale zawsze w granicach 140-90. Prawdziwa przyczyna nadciśnienia nie jest zazwyczaj znana, ale czasami ma związek z występowaniem innych chorób.
  8. Tętniak. Nieprawidłowe poszerzenie tętnicy, prawdopodobnie spowodowane osłabieniem ściany naczynia krwionośnego, nazywane jest tętniakiem. Podobnie jak w przypadku nadciśnienia tętniczego, dokładne przyczyny powstawania tętniaków również nie są znane.
  9. Zakrzepica żył głębokich. Są to zakrzepy krwi w żyłach położonych głęboko w organizmie, zwykle w żyłach nóg. Uwolnienie jednego z takich zakrzepów może prowadzić do zatorowości płucnej.
  10. Reumatyczna choroba serca. Jest to możliwe następstwo gorączki reumatycznej, w której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia zastawek wieńcowych. Zwykle za tę patologię odpowiedzialna jest bakteria znana jako paciorkowiec.

Czynniki ryzyka.

Główne czynniki ryzyka, które mogą doprowadzić nas do powstania problemu związanego z tym punktem, są równie proste, co “łatwe” do rozwiązania. Po pierwsze, palenie tytoniu, które jest dobrze znanym argumentem przemawiającym za rzuceniem palenia właśnie dlatego, że może ono powodować choroby układu krążenia. Brak aktywności fizycznej jest również niewybaczalny, ponieważ aby mieć zdrowy organizm, oprócz lepszego samopoczucia na zewnątrz, będziemy również czuć się lepiej wewnątrz i unikniemy innego zła, które ma negatywny wpływ na nasze serce: nadwagi. Wreszcie, co nie mniej ważne, musimy starać się utrzymywać zrównoważoną i zdrową dietę. Może się to wydawać odległe, ale warzywa też mogą być smaczne. Aby uniknąć tych chorób układu krążenia, należy dbać o siebie i przy najmniejszych objawach, takich jak ból lewego ramienia, udać się do lekarza.